Вже третій рік поспіль в 169-му Навчальному центрі Сухопутних військ ЗСУ «Десна» проодить Всеукраїнська військово-патріотична гра «Вояцький дух». Мета цього заходу через засоби гри перевірка навичок і здібностей серед вихованців військово-патріотичних клубів (організацій), гуртків та закладів освіти з військовим профілем в напрямку початкової військової підготовки, навиків виживання, фізичної загартованості та дій в екстремальних умовах.
Вже третій рік поспіль в 169-му Навчальному центрі Сухопутних військ ЗСУ «Десна» проодить Всеукраїнська військово-патріотична гра «Вояцький дух». Мета цього заходу через засоби гри перевірка навичок і здібностей серед вихованців військово-патріотичних клубів (організацій), гуртків та закладів освіти з військовим профілем в напрямку початкової військової підготовки, навиків виживання, фізичної загартованості та дій в екстремальних умовах.
Цей проект, розроблений і втілений громадською спілкою «Всеукраїнське об’єднання військово-патріотичних організацій» (ГС ВОВПО), став одним із переможців конкурсу проектів з національно-патріотичного виховання. Завдяки фінансовій підтримці Міністерства молоді та спорту України організатори змогли запросити на гру 202 учасників (хлопців та дівчат) з 14 регіонів України, які представляли військово-патріотичні клуби (організації). Також в грі змогли прийняти участь військово-патріотичні гуртки, ліцеї з посиленою військовою підготовкою та рої джур завдяки тому, що ця гра стала основою для Джури-Оборонець і ввійшла до плану–заходів Міністерства освіти та науки України.
Головним організатором заходу виступила ГС ВОВПО в співпраці з Управлінням цивільно-військового співробітництва ГШ ЗСУ, 169-им Навчальним центром Сухопутних військ ЗСУ, Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді (МОН) та відділом НПВ КЗ КОР «Київський обласний молодіжний центр» (в особі Наталії Топчій).
В перший день учасники відвідали Національний музей історії України у Другій світовій війні, де відбулася урочиста передача автомобіля з Донецького аеропорту до виставки техніки АТО та організована екскурсія по експозиціях.
Після обіду відбулося урочисте відкриття гри «Вояцький дух» на центральному плацу 169-го Навчального центру «Десна» Сухопутних військ ЗСУ. Двадцять три команди юнацтва урочисто відкрили захід співом державного гімну, та традиційно всі вшанували пам’ять загиблих захисників України хвилиною мовчання. Учасників гри привітали заступник начальника 169-го Навчального центру «Десна» п.п-к Олександр Сагайдак та головний суддя гри Юрій Пустовій. Їм побажали показати свої найкращі результати в усіх двадцятьох двох етапах гри і гордо нести ім’я нащадків героїчних українських вояків давнини і сьогодення.
Відразу після відкриття гри учасникам організували показ бронетехніки 300-го полку, та розпочалися етапи загальної підготовки. Юнацтво демонструвало свою фізичну міць в підтягуванні на перекладині і відтисканні на брусах, демонструвало виправку в стройовій підготовці, вправлялося в прийомах з військового рукопашу при захисті від нападу супротивника з різною зброєю. Вже ввечері в військовому клубі команди показували свої «візитівки», де були не тільки домашні заготівки, а і експромт. Головне, що більшість впоралося з завданням креативно і творчо, розповівши про свою організацію, про історію виникнення і напрямки діяльності, та показали практично, чого навчаються.
Другий день розпочався з етапів бойової підготовки. Учасники гри демонстрували свою підготовленість в стрільбі на влучність з бойової зброї (пістолет Макарова та автомата Калашникова). Також вони показали вправність в метанні навчальної гранати в «групу супротивника» та в розбірці і складанні автомата на час в положенні сидячи на колінах.
Найбільш яскравим враженням для юнацтва був етап «Обкатка танком». Для початку з учасниками провели заняття з виконання цієї вправи – інструктаж, переповзання під заведеним танком і вже тільки потім обкатка танком із метанням навчальної гранати в танк. Всім дуже сподобалося відчути адреналін, коли над тобою проїжджає багатотонна броньована «фортеця».
Після обіду для учасників був організований виховний захід – показ відеоматеріалів про російсько-українську війну та проведений брифінг по умовах участі в етапі «На марші», який відбудеться третього дня.
Увечері команди отримали добовий харчовий набір і були виведені в лісовий район проведення етапу «Виживання», де команди самостійно здійснили таборування в лісі, облаштувавши місце для наметів, та організували маскування, сигналізацію та охорону табору. Вночі суддівська бригада перевірила і оцінила кожний тимчасовий табір.
Вранці команди замаскували своє місцеперебування і зібралися в районі початку етапу орієнтування – початок маршу. Після детального інструктажу з періодичністю в 10 хвилин команди вирушили по своїх маршрутах. Цілий день юнацтво провело на тактичному полі, здійснюючи марш по визначеному маршруту і виконуючи завдання на десятьох етапах.
На етапі «Підрив об’єкту» команди демонстрували навики тактичного підходу групою і здійснення знищення об’єкту піротехнічними засобами.
На етапі «Контр-засадні дії» учасники убезпечувалися від обстрілу «ворожої» засідки, здійснювали оборонні дії і тактичний маневр на фланговий обхід ворожої позиції з метою її знищення.
На психологічній смузі перешкод команди ділилися на трійки і підгрупами проходили близько двадцяти елементів смуги з тактичним прикриттям один одного.
В «зоні обстрілу» в клубах димової завіси команди показували навики надання тактичної домедичної допомоги пораненому в червоній та жовтій зоні та його евакуацію.
На етапі «Саперна підготовка» головним завданням для команд було переповзаючи, виявити щупом закопані протитанкові міни на ділянці дороги, поки інші члени команди здійснювали прикриття.
Також дуже захоплюючим завданням для команд було захоплення «ворожого штабу». Юнацтво повинно було непомітно підібратися до будівлі і виявивши вартового, «ліквідувати» його прийомом військового рукопашу з використанням ножа. А потім знайти секретний пакет і тактично здійснити відхід.
На етап «Снайперська підготовка» вся команда непомітно переповзала до місця здійснення кожним одного пострілу з пневматичної гвинтівки з оптичним прицілом по «ворожому спостерігачу» і так само непомітно відходила.
Новий етап «Коригувальник» об’єднав в собі два етапи з попередніх років – цілевказання об’єктів за азимутом і дистанцією та радіопередача даних.
В касках, в бронежелетах і з автоматами, хлопці і дівчата демонстрували свої навики в володінні зброєю, зайнятті правильних позицій для стрільби і згуртованій тактичній роботи підрозділу на полі бою.
Також команди, розділившись двійками, спробували дистанційно вражати ворожий об’єкт, використовуючи макет РПО, а судді додавали ефекту, застосовуючи піротехнічні засоби.
Динаміка етапів була потужною, тому команди поверталися в казарми дуже втомленими. Але жоден з учасників не показав свою слабкість, а навпаки – позитивно відгукувалися про можливість відчути неймовірні відчуття при виконанні навчально-бойових завдань, як у військових. Присутній два дні на грі директор УДЦНПВКТУМ Сергій Неділько високо оцінив задум гри та її реалізацію.Він ще раз запевнив, що гра «Вояцький дух» є зразком для впровадження військової складової в всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»). Тому ГС ВОВПО і надалі буде очолювати розробку проекту «Джура Оборонець» для старшого юнацтва.
Четвертого дня відбувся останній етап Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Вояцький дух» – тактична гра «Сполох» (тактична гра з лазерним озброєнням). Команди були поділені на дві тактичні групи по 66 бійців і отримали задання вибити групу «супротивника» (команду суддів із 22 осіб) із окопної лінії оборони і опорного взводного пункту. Використовуючи свої тактичні навики і завчасні домовленості між командами про спільні дії, тактичні групи по черзі здійснювали атаки і успішно захоплювали позиції супротивника. Бої були цікавими, бо кожна команда, воюючи проти досвідченого «супротивника», намагалася показати суддям свої вміння і при цьому якнайменше втратити свій особовий склад.
Вже після обіду відбулося закриття Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Вояцький дух» на центральному плацу 169-го Навчального центру «Десна». Заступник начальника Навчального центру підполковник Олександр Сагайдак привітав учасників з проходженням всіх етапів і підтвердженням готовності захищати Україну. Юрій Пустовій подякував керівникам та учасникам за їхню активну громадську позицію і патріотизм та побажав продовжувати загартовувати себе бути готовими захищати Україну від військової агресії.
Першочергово були вручені суддям гри сертифікати проходження навчання і суддівської компетентності, яку вони підтвердили якісною практичною роботою на грі. Потім були вручені подяки керівникам команд за підготовку учасників до гри та дипломи участі, календарі заходу та нашивки «Вояцький дух» на кожного учасника команди.
На останок були вручені грамоти командам, які показали найкращі результати в двадцяти двох етапах (дивитись тут). За загальними результатами гри кубки отримали: 3 місце – команда ГО «Тактична окрема група – 23» (м. Шепетівка, Хмельницької обл.); 2 місце – команда КП Центр позашкільної роботи, гурток ВПК “Сокіл” (м. Павлоград, Дніпропетровська обл.); 1 місце – команда комунального НВК “Рубіжанський ліцей” (м. Рубіжне, Луганської обл.).
Звичайно, вже традиційно учасники фотографувалися, обмінювалися враженнями і не хотіли прощатися, бо саме такий гарт їх об’єднує в одну спільноту прогресивної вольової молоді і зрощує в них вояцький дух патріотів України.
Безпосередню підготовку та керівництво грою здійснювало керівництво ГС ВОВПО Юрій Пустовій та Наталія Топчій. А допомогли їм організувати якісне суддівство представники організацій, які входять до спілки: Юрій Хмарук, Едуард Яцук, Олена Драчук, Сергій Тіщенко, Станіслав Малець, Сергій Водянюк, Антон Ордатій, Ярослава Проценко, Михайло Ковальчук, Дмитро Білан, Щербаков Сергій, Ярослав Загородній, Іван Сидоренко, Данило Семиборода, Богдан Манжуленко, Богдан Кравченко, Олексій Харьков, Олег Таран. Також в суддівстві прийняли участь і представники команд з багатьох регіонів України: Вячеслав Курган, Сергій Багнюк, Дмитро Ткачов, Андрій Самойлов, Роман Настенко, Андрій Олійников, Михайло Василевський, Андрій Базан, Олександр Голубєв, Володимир Собків, Петро Самар, Наталія Стогнієнко та Катерина Дронікова. Організатори щиро дякують всім суддям за віддану роботу на етапах.
Організатори заходу дякують Міністерству молоді та спорту (відділ НПВ) за надане фінансування проекту та всім організаціям і патріотам України, хто сприяв проведенню третьої Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Вояцький дух». Сприяло в проведенні заходу керівництво Українського Державного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді МОН України. Також допомогу надав керівник відділу НПВ (Київський обласний молодіжний центр КОДА) та керівник ГО “Українська тактика”. Від 169 Навчального центру за координацію гри відповідав підполковник Олександр Сагайдак, а координацію реалізації проекту з боку Генерального штабу здійснювало Управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ (нач. Олексій Ноздрачов).