Всеукраїнський вишкільний табір “Юний пластун”

Вишкільний табір «Юний пластун» проходить вже не перший рік , і з самого початку свого створення на базі фастівського клуб «Каскад» мав на меті підготовку юних захисників України за програмою підготовки військового розвідника з елементами національного козацько-скаутського виховання.

2016 рік став дуже багатим на проведення заходів з військово-патріотичного виховання дітей та молоді . Одночасно діяли різноманітні дитячо-юнацькі табори, які носили різний характер: етнографічно-просвітницькі в козацькому дусі, історико-патріотичні тощо. Та особливе місце серед них займають молодіжні вишкільні військово-патріотичні табори . Специфіка вишкільних таборів – опертя на бажання кожного учасника до самовдосконалення. Умови, порядок та завдання на таких таборах завжди є на межі фізичних та вольових можливостей молодої людини. Особливе місце на таких таборах займає ідеологічна підготовка – виховання молоді на засадах патріотизму і поваги до своєї Батьківщини, вироблення глибокого розуміння громадянського обов’язку. Одним із таких заходів був і Всеукраїнський військово-патріотичний вишкільний табір «Юний пластун» (розвідник), який пройшов з 27 червня по 10 липня на військовому полігоні 72-ої ОМБР біля села Великополовецьке на Київщині.
Вишкільний табір «Юний пластун» проходить вже не перший рік , і з самого початку свого створення на базі фастівського клуб «Каскад» мав на меті підготовку юних захисників України за програмою підготовки військового розвідника з елементами національного козацько-скаутського виховання.
Так і в цьому році основна програма вишколу мала на меті навчити молодь сучасним азам підготовки розвідника на досвіді учасників АТО. Табір було організовано за сприянням Міністерства молоді та спорту України при активній підтримці ГС ВОВПО. Він тривав 14 діб, а прийняли участь у ньому 48 учасників і 7 осіб старшини з 15 регіонів України. Організація заходу передбачала дуже насичену програму, чотириразове харчування та іспити.
Основна відмінність «Юного пластуна» від попередніх всеукраїнських заходів полягає в одночасному вишколі дітей та молоді по основній програмі («Школа розвідника»)і паралельній програмі («Підготовка молодшого інструктора по ВПВ») із числа підстаршини – юнацтва від 15 років. Так, в першій і другій чоті були юні джури-пластуни, а в третій – кандидати на молодших інструкторів – підстаршина. Таким чином, була застосована система підготовки інструкторів зі складу підстаршини не тільки через здобуття теоретичних знань по роботі з вихованцями, а і через практику роботи з учасниками табору (з першою і другою чотою), як зі своїми підшефними. Відтак кожен член чоти підстаршини постійно практикувався бути інструктором під керівництвом старшини.
Згідно з програмою підготовки розвідників з учасниками табору проводило ся найбільше практичних завдань з їх засвоюванням і перевіркою. З першого дня основними заняттями стали:
– Стрільба: спочатку юні розвідники провели декілька практичних стрільб з пневматичної гвинтівки для напрацювання навиків прицілювання і певних навиків снайпера. Наступним кроком було напрацювання навиків стрільби з електропневматичного (страйкбольного) АК-74 з місця і з переміщенням на коротку дистанцію. Потім відпрацювали переміщення по обмеженій зоні з ураженням в динаміці багатьох мішеней.

Підсумком стрілецької підготовки стали два дні стрільби з бойового АК-74 і пістолета Макарова. В останній день стрільб всі учасники показали відмінні результати по ураженню падаючих мішеней на різних дистанціях.
– Тактика: ці заняття відбувалися майже щодня. Юні розвідники під керівництвом досвідчених інструкторів оволоділи індивідуальними навиками володіння зброєю і прийняття різних позицій та переміщень; відпрацювали роботу в парах і малою групою з переміщенням при вогневому контакті в наступі, в відступі, в зміщенні по флангу, в розгортанні, в побудові лінії і дій під час різних бойових ситуацій. Також навчилися будувати структуру рейдової групи і діяти на марші, здійснювати комунікацію з командиром, організовувати засідки і проводити анти засадні дії.
Підсумковими заняттями були практичні завдання: «Засідка», де група підстаршини створювала засідки (з використанням навчальних вибухових гранат) двом чотам під час трикілометрового вимаршу на річку; «Пейнтбол» , де учасники відпрацювали навики вогневого ктонтакту на близькій дистанції в малих групах; «Лазертаг» , де учасники двома зведеними підрозділами відпрацьовували по черзі вогневий контакт в різноманітних ситуаціях (засідка на колону, захват опорного пункту, оборона позицій при переважаючій кількості супротивника) протягом чотирьох спекотних годин.
– Виживання: проводилося в першій половині вишколу щодня. Учасники навчилися знаходити місце для організації ночівлі, будувати «шелест», розпалювати вогнище, в’язати різноманітні вузли, орієнтуватися, створювати легкі дерев’яні конструкції.
Підсумком цієї теми було випробування «Самітник» (за полегшеною формою) для підготовлених учасників табору. Основним завданням було в визначеному старшиною місці побудувати ефективний шелест, розпалити вогнище (яке повинно було горіти всю ніч), переночувати на самоті в лісі і повернутися на базу о шостій ранку. З собою учасники брали лише каремати, спальники, НАЗ і малий набір харчів.
– Розвідка: основним напрямом було навчити юних розвідників проводити пошукові дії, непомітно підкрадатися до супротивика впритул в світлий і темний час доби, знаходити оптимальні шляхи підходу до об’єкту, що охороняється, здійснювати малі диверсії. Для цього в основному проводилися заняття в полі, в лісі і на навчальних інженерних майданчиках.
Підсумком навчання були практичні заняття: «Пошук пілота» – два зведених підрозділи наввипередки в лісі шукали уявних ворожих пілотів зі збитих літаків (зі складу старшини) впродовж двох годин. «Захват спостережної вежі» – кожний учасник табору повинен був непомітно для спостерігача (старшина на спостережному майданчику двоповерхової будівлі) подолати відкриту місцевість і закидати спостерігача саморобними вибуховими гранатами. «Захват блок-посту» – кожний підрозділ самостійно здійснював підкрадання в світлий час доби до блок-посту, що охоронявся іншим підрозділом. «Світляк» – в темний час доби група підстаршини провела напад на підрозділи учасників, розставили розтяжки і замаскувалися на певному терені. Дві чоти табору провели пошукові дії з виявлення супротивника. «Диверсія» – зведена група підготовлених учасників табору (по домовленості з керівництвом) провела нічний напад з використанням вибухо-шумових засобів на казарми з курсантами Податкової академії і на намети територіальної оборони. Вони непомітно підкралися, встановили страйкбольні розтяжки і закидали об’єкти уявного ворога петардами.
– Впоряд: для учасників проводились декілька занять з українського впоряду. Підсумком стало вміння учасників правильно реагувати на накази та шикуватися, виконувати ройову пісню та гасло в русі.
– Інженерно-саперна підготовка: було поведене розширене заняття з ознайомлення з різноманітними мінами та вибуховими пристроями місцевими волонтерами, було проведене заняття з виявлення розтяжок і встановлення їх в різних умовах.
Підсумком було встановлення страйкбольних розтяжок під час практичних підсумкових занять з тактики і розвідки.
– Військовий рукопашний бій: учасники щодня під час ранкової руханки відпрацьовували елементи ударної техніки. Через день під вечір відбувалися заняття з відпрацювання навиків захисту від погрози автоматом і ножем. Окремо проводилися заняття з ножового бою.
Підсумком була демонстрація набутих навиків під час підсумкової атестації вишколу.
– Домедична допомога: було проедене вступне заняття для учасників табору з загальних понять домедичної цивільної і тактичної допомоги. Потім протягом двох днів для учасників табору цілий день проводилися заняття з домедичної допомоги (BLS) інструкторами із волонтерської організації тактичної медицини «Захист патріотів».
Підсумком було надання юними розвідниками домедичної допомоги під час різноманітних практичних занять.
– Національно-патріотичне і світоглядне виховання: щодня вранці відбувалося відкриття денного вишколу та підняття державного і повстанського прапору під спів гімну учасниками табору. Ввечері прапори спускалися. Основною мовою спілкування була українська. Щодня після обіду хорунжий табору проводив виховну годину для учасників табору з ознайомлення з найвидатнішими подіями і постатями України, обговорення соціальних проблем і особистісних якостей людини, здорового способу життя і позитивного мислення. Перед прийомом їжі організовувалися імпрези кожним підрозділом табору. Увечері проводилась загальна ватра чи ройовий вогник, де юнаки співали патріотичні пісні, вивчали нові пісні з таборового пісенника, грали в ігри, показували сценки та обговорювали події дня. Таке виховання утверджує в свідомості дітей патріотичні цінності, переконання і повагу до культурного та історичного минулого України; формує мовну культуру ; спонукає молодь до активної життєвої позиції; культивує кращі риси особистості. За підсумком проведеного табору можна говорити про те, що поставлені цілі виховання були реалізовані.
Підсумком всього вишколу традиційно була атестація за програмою занять, яка відбулася в останній день – 10-го липня. Першим етапом атестації була перевірка навичок знеззброєння супротивника з автоматом і показ основних елементів ножового бою. Другим етапом була збірка/ розбірка АКМ (підстаршина проводила з зав’язаними очима). Третім етапом була перевірка навиків із тактичних дій під час бою. В зв’язку з негодою на четвертому етапі замість проходження учасниками вишколу спеціалізованої смуги перешкод був проведений трикілометровий крос з певними елементами: метання страйкбольних гранат в окоп супротивника, стрільба з пневматичного пістолета, стрільба з пневматичної гвинтівки, стрільба зі страйкбольного автомата і здійснення імітаційного пострілу з РПГ. І завершуючим, п’ятим етапом атестації були бої з рукопашного бою. Всі учасники прийняли участь в боях – хлопці та дівчата. Кількість та час залежав від ступеня, на який здавали юні розвідники.
Завершенням атестації став святковий обід із солодощів і традиційного торта «ДМБ», який скуштували не тільки учасники вишкільного табору, а і гості – батьки і друзі учасників.
На закритті вишколу було проведено нагородження учасників табору з врученням кожному шеврона «Юний пластун». За результатами атестації двадцять шість учасників отримали різні ступені джур-пластуна. Чотири учасники зі складу підстаршини отримали ступінь помічника інструктора. Одинадцять осіб підстаршини отримали ступінь молодшого інструктора першого ступеня. Іншим учасникам не вдалося цього року пройти атестацію, тому вони отримали ступінь учасника вишколу.

Попередні події

Всеукраїнський форум “Досвід мужніх України” 2021 року

Україна вже восьмий рік знаходиться в неоголошеній російсько-українській війні, має окуповані території і тисячі загиблих громадян, зокрема свох захисників. І восьмий рік питання національної безпеки і оборони є головним питанням держави.

Читати далі…

Читати далі