Всеукраїнський форум “Досвід мужніх України” 2021 року

Україна вже восьмий рік знаходиться в неоголошеній російсько-українській війні, має окуповані території і тисячі загиблих громадян, зокрема свох захисників. І восьмий рік питання національної безпеки і оборони є головним питанням держави.

Україна вже восьмий рік знаходиться в неоголошеній російсько-українській війні, має окуповані території і тисячі загиблих громадян, зокрема своїх захисників. І восьмий рік питання національної безпеки і оборони є головним питанням держави. А чи роблять державні органи все необхідне, щоб кожен громадянин зрозумів де його місце в системі оборони України? Чи зроблений необхідний поштовх для побудови нової дієвої системи з формування оборонної свідомості і готовності стати на захист держави і українського народу? Чи вдосконалюється і розвивається військово-патріотичне виховання української молоді та приймаються до роботи розроблені громадськістю необхідні нормотворчі акти даної сфери?
Саме такі питання були найактуальнішими на цьогорічному шостому Всеукраїнському форумі з питань військово-патріотичного виховання «Досвід мужніх України», що проходив з 27 по 28 листопада в місті Києві. Захід був реалізований в рамках конкурсу проєктів громадських об’єднань з національно-патріотичного виховання, що проводив відділ національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України.
Всеукраїнський форум «Досвід мужніх України» проводиться щорічно з 2016 року при підтримці Міністерства молоді та спорту з метою консолідації зусиль діючих організацій, клубів, гуртків, закладів освіти та державних інституцій у напрямку військово-патріотичного виховання молоді;розроблення ефективної системи та моделі військово-патріотичного виховання; втілення завдань і заходів з формування оборонної свідомості та популяризації військової, мілітарної служби; узагальнення та обмін практичним досвідом;складання спільних планів заходів; розробки стратегій та удосконалення нормативно-правової бази з військово-патріотичного виховання громадян України.
Цього року на форум зібралося п’ятдесят представників різних військово-патріотичних організацій, клубів, гуртків, закладів освіти з понад чотирнадцяти областей України. Зокрема було важливим представлення на форумі представників організацій із Донецької та Луганської областей, які на тих теренах просувають необхідність впровадження в регіоні національно-патріотичного виховання молоді. Серед учасників були представники громадських організації, що вже об’єдналися в громадській спілці «Всеукраїнське об’єднання військово-патріотичних організацій», так і інші, які тільки знаходять однодумців і намагаються отримати новий досвід та об’єднати зусилля в роботі з дітьми та молоддю.
Головними завданнями форуму організатори заходу ставили перед собою обговорення можливості та перспективи щодо вирішення проблем, які найчастіше зустрічаються під час роботи організацій, що працюють в сфері військово-патріотичного виховання; обговорення забезпечення інтеграції в напрямку військово-патріотичного виховання молоді учасників та ветеранів АТО, які займають активну громадянську позицію і прагнуть працювати з молоддю і ділитися бойовим досвідом; моніторинг проведених програм та проєктів за певний період з метою внесення пропозицій для максимально ефективного планування заходів на наступні роки.
Відкрив захід керівник громадської спілки «Всеукраїнське об’єднання військово-патріотичних організацій» Юрій Пустовій. Вітальні слова сказали: представник відділу національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України Ольга Потєхіна; представник Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді Міністерства освіти та науки України Сергій Неділько; тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління морально-психологічного забезпечення Сухопутних військ Збройних Сил України –полковник Михайло Піліщук.
Програма заходу була різноманітна і цікава, зокрема для тих, хто приїхав вперше на цей захід.
Так, Юрій Пустовій провів презентацію на тему «Стан та перспективи військово-патріотичного виховання в Україні на 2021 рік», в якій було розкрито основні проблеми цієї сфери до 2014 року і на теперішній час. Був презентований сучасний погляд на військово-патріотичне виховання як процес, що складається з декількох напрямків, які мають свої результати впровадження. Були запропоновані нові підходи та механізми розвитку військово-патріотичного виховання в розрізі системи національного спротиву.
Під час розкриття теми «Взаємодія громадськості з сектором безпеки та оборони в напрямку військово-патріотичного виховання» представник Збройних Сил України доповів про можливості шефської роботи і співпраці з військовими частинами для популяризації військової служби. В обговоренні з представниками громадських об’єднань і освіти були підняті питання по матеріально-технічному забезпеченню роботи з молоддю, кадрового забезпечення інструкторського складу, профорієнтації учнівської молоді для служби в українській армії. Розмова була насичена і емоційна з боку представників громадськості, оскільки головним меседжем було: «Ми робимо ту роботу, яку повинні оцінити Збройні Сили України. Бо ми готуємо для них підготовлений вмотивований кадровий потенціал!».
Ольга Потєхіна, в рамках розгляду теми «Взаємодія громадськості з державними органами влади для реалізації заходів з військово-патріотичного виховання», розповіла про можливості громадських об’єднань отримання підтримки від органів місцевого самоврядування, виконавчої державної влади щодо реалізації своїх проєктів на місцевому, регіональному та всеукраїнському рівнях. Зауважила про важливі нюанси при участі в електронному конкурсі проєктів, який зараз вже реалізує Міністерство молоді та спорту України, та вимоги щодо особистої вкладки від громадських організацій для реалізації своїх всеукраїнських проєктів.
Дуже цікавим було учасникам заходу питання законодавчих ініціатив, які тим чи іншим чином стосуються військово-патріотичного виховання в Україні. Зокрема учасники обговорили законопроєкт№ 6341 від 23.11.2021 «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності» в питанні розділу про військово-патріотичне виховання.
На тематичному обговоренні теми «Українські засоби масової інформації військового формату і співпраця з ними» Ірина Сампан (як головний редактор Армія ФМ) розповіла про роботу і можливості Армія ФМ, про цікаві проєкти та плани. Було запропоновано розглянути незвичні формати подачі інформації про військово-патріотичне виховання для молоді, щоб зацікавити цю аудиторію креативними незвичними речами і мотиваціями. Також пані Ірина поділилася нюансами, які впливають на співпрацю громадських об’єднань з засобами масової інформації різної величини.
З питань впровадження та розвитку Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та впровадження в ній досвіду мілітарних етапів Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Вояцький дух» доповідав Сергій Неділько. Він торкнувся дуже важливих питань, зокрема охоплення учнівської молоді військово-патріотичним вихованням. Було обговорено з учасниками питання рівня фаховості більшості вчителів предмету «Захист України» та перспективи щодо досягнення позитивних зрушень в цьому питанні. Особливо приємно було бачити, що більшість учасників справді розуміється на грі «Джура» і на грі «Вояцький дух» та розуміють, що це ефективний приклад популяризації серед молоді готовності стати на захист України.
Нестандартно було для більшості учасників питання теми «Соціальний бізнес, як можливість підтримки військово-патріотичних ініціатив», яку на власному прикладі своєї діяльності розкрив Вадим Кіров з Львівщини. Він розповів, як починав на громадських засадах займатися військово-патріотичним вихованням ще задовго до війни на Одещині, звідкіля він родом. Та з часом зрозумів, що його справа залежить тільки від нього особисто і підтримки потрібно шукати самому. Так і реалізував війн свій соціальний бізнес в проведенні літніх таборів та таборів вихідного дня. Поділився, яких результатів досяг і запропонував завітати до нього на базу в Карпатських горах.
Традиційно і цього року учасники долучилися до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті» із вшанування пам’яті невинних жертв Голодомору-геноциду українського народу. Всі учасники запалили свічку, були згадані події періоду Голодомору і вшанована пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Увечері першого дня одна із груп була зайнята розробкою плану заходів на 2022 рік, а інша прийняла участь в тренінгу “Особиста гідність. Безпека життя. Громадська позиція”, який провела представниця навчально виховного центру «Гайдамацька січ» Ханькова Зоряна. Учасники розбились по групах і з радістю прийняли участь в різноманітних завданнях, які принесли багато позитивних вражень і навіть певне командоутворення.
На другий день всім учасникам було цікаво слухати, а потім і спілкуватися з представниками Українського Інституту Національної Пам’яті – Ганною Байкеніч і Оленою Охрімчук. Вони широко розкрили цікаві проєкти інституту, які направлені на героїзацію і відкриття правдивої історії боротьби українців в період з двадцятого століття до сучасної російсько-української війни. Дуже актуальним був презентований відео проєкт “Діалоги про війну”, як ефективна форма роботи з формування оборонної свідомості у учнів середніх класів та рекомендований для проведення ветеранами війни під час «Уроків звитяги».
Традиційно учасники розповідали про свій досвід роботи, ділилися своїми напрацюваннями і найкращими проєктами, які втілювали протягом року. Особливе місце тут посіли літні наметові табори, зокрема «Захисник миру», «Щит і меч» та «Форпост-спецназ». Дуже було цікаво бачити проєкти, про які ще мало хто знав, зокрема на козацьку і історичну тематику героїв Революції Гідності.
Одним із масштабних прикладів популяризації військової служби, звичайно, стала Всеукраїнська військово-патріотична гра «Вояцький дух», яка неабияк зацікавила учасників, які вперше з нею познайомилися. Особливістю цьогорічної гри було практичне впровадження розробленої системи відбору і оцінювання суддів на мілітарні етапи. Так, Юрій Пустовій як керівник спілки ВОВПО вручив деяким учасникам свідоцтво про отримання суддівської категорії, яку вони практично підтвердили на цьогорічній грі в 169-му Навчальному центрі імені Ярослава Мудрого Сухопутних військ Збройних Сил України, що базується в смт. Десна.
Дуже активно і навіть емоційно учасники включилися в роботу стосовно обговорення питання щодо утворення на місцях ресурсних військово-патріотичних центрів та мотивації місцевої влади до їх створення. Багатьом було що сказати, поділитися досвідом роботи подібних центрів, згадати досвід колег з країн НАТО, обговорити перспективи і навіть стан територіальної оборони, які так само повинні проходити підготовку в таких центрах. За результатами обговорення було прийняте рішення, що даний механізм впровадження і розвитку військово-патріотичного виховання потрібно максимально поширювати на місцях і залучати до цього можливості державної влади, зокрема співфінансування через надання субвенцій щодо впровадження освітньої діяльності з предмету «Захист України» та підготовки учасників територіальної оборони. Також обговорили необхідність створення єдиної програми з військово-патріотичного виховання на базі розробок ГС ВОВПО та обговорення цього питання на майбутніх форумах.
На завершення форуму учасникам були вручені дипломи, календарі та посібники для громадських активістів військово-патріотичного виховання і працівників освіти «Популяризація військової служби» (перше видання). Також від громадської спілки для учасників була надана можливість взяти різноманітні друковані матеріали, які розробляла громадська спілка «Всеукраїнське об’єднання військово-патріотичних організацій» та Український Інститут Національної Пам’яті.
Вже на вечір учасники форуму змогли прийняти участь в організованій патріотичній екскурсії по місту Києву, яку провів Сергій Бахін на прохання організаторів заходу.
Всеукраїнський форум «Досвід мужніх України» являє собою єдиний в Україні майданчик, на якому здійснюють аналіз започаткованих тенденцій та невирішених проблем, що вплинули на формування військово-патріотичного виховання в Україні. І результатом його роботи є напрацювання вирішень питань із процесів формування оборонної свідомості та стійкості громадян, розробки новітніх підходів до виховання молоді та залучення її бути готовою стати на захист цілісності і незалежності України, залучення громадськості і ветеранів війни до розробки і масштабування єдиної програми та моделі з ефективного впровадження військово-патріотичного виховання, зокрема серед нового покоління українців.

Попередні події

Всеукраїнська військово-патріотична гра “Вояцький дух” 2021 року

Традиційно в 169-му Навчальному центрі Сухопутних військ ЗСУ «Десна» імені Ярослава Мудрого пройшла Всеукраїнська військово-патріотична гра «Вояцький дух» в період з 16 по 19 вересня 2021 року.

Читати далі…

Читати далі