Патріотичне просвітництво

Патріотичне просвітництво

Патріотичне просвітництво – інформаційні матеріали щодо формування української національної і громадянської стійкості, історичні матеріали та українська героїка, вшанування захисників та захисниць України.

Всі члени громадської спілки «Всеукраїнське об’єднання військово-патріотичних організацій»  при роботі з дітьми та молоддю насамперед звертають увагу на формування у них української національної і громадянської ідентичності, яка може бути сформована лише комплексним підходом до виховання. Таким комплексним підходом і є патріотичне просвітництво, де застосовуються свідомий і несвідомий вплив.

Так, керівники військово-патріотичних організацій (клубів) здійснюють процес ознайомлення та свідомого вивчення історії України, традицій та культури, зокрема повстанської і військової тематики. Ознайомлення з видатними українськими історичними постатями минулого і сучасності, героями визвольної боротьби і захисту незалежності і територіальної цілісності української держави. Впроваджують це різноманітними методами: відкритими читаннями, переглядами відеоматеріалів (фільмів), екскурсіями по видатних місцях та музеях, участю в театралізованих і військових реконструкціях історичних подій, мандрівками по місцях визвольної боротьби і захисту України тощо.

Важливим елементом патріотичного виховання, зокрема молодого покоління українських захисників, стало формування шанобливого ставлення до ветеранів війни, учасників бойових дій та вшанування пам’яті загиблих захисників та захисниць України. Це насамперед відбувається через самих керівників й інструкторів військово-патріотичних організацій (клубів) спілки, оскільки вони в переважній більшості і є вище переліченою категорією непересічних громадян, які своїм прикладом надихають молодь до виконання громадянського обов’язку. Тому ці організації проводять пам’ятні заходи на честь загиблих героїв та шанують живих, організовуючи з ними зустрічі, заходи, активно залучаючи їх до співпраці в процесі виховання патріотичного юного покоління незалежної України.

Кожний захід, чи то навчальний, чи змагальний, чи виховний, несе в собі обов’язково ті елементи патріотичного просвітництва, які формують у дітей та молоді розуміння цінності своєї національної ідентичності та важливості громадянської і оборонної стійкості. Мотивуючи вихованців історичними прикладами героїзму, пошаною до мови, культури, національних суспільно-державних цінностей, спонукаємо їх відчувати себе українцями і вільними людьми, які розуміють ціну того, за що боролися їх пращури багато століть.

Тому на кожному навчальному занятті вихованців мотивують до навчання через приклади патріотизму і стійкості українського народу. Кожна мандрівка, похід, теренова гра відбувається за певним історичним сценарієм (реконструкцією). Кожна військово-патріотична гра, змагання присвячується пам’яті українських героїв або історичних подій. Кожен табір будується за певною легендою, яка відображає самобутність і мужність українського народу в боротьбі за існування своєї держави.

Керівництвом спілки в співпраці з ветеранською спільнотою був започаткований  інформаційно-просвітницький проєкт «Урок звитяги» для учнівської молоді. Основною метою проєкту, який був поширений серед закладів середньої освіти, стало  формування поваги і шанобливого ставлення до української держави та її захисників у підростаючого покоління українців. Ця просвітницька робота з героїки та звитяжної історії України була направлена на висвітлення важливих історичних подій та здобутків українського народу в здобутті української державності, захисті незалежності, соборності та територіальної цілісності України, героїзму її захисників та здобутків видатних особистостей, зокрема на міжнародному рівні, висвітленні справжніх історичних подій та героїв періоду Революції Гідності та російсько-української війни, які є сучасним взірцем героїзму та громадянської відповідальності. До проєкту долучилася група українських істориків та активістів, які підготували на кожен місяць цікаві історичні матеріали, що були присвячені видатним датам історичних подій або видатним українським історичним постатям. Була охоплена велика кількість учнівської молоді протягом 2020-2021 навчального року, а також був проведений один всеукраїнський онлайн «Урок звитяги» до дня українського добровольця.

Головними рушіями в проведенні цього заходу на місцях виступали ветерани війни, які приходили до шкіл. Адже ветерани війни беззаперечно мають довіру у суспільстві щодо свого патріотизму і готовності захистити українську державу, тому для молоді вони виступають взірцем патріотизму і громадянської відповідальності.